Hakkımızda

Hakkımızda

Dört mevsimin bir arada yaşandığı ülkemizde bitki örtüsü de muazzam bir çeşitliliğe sahiptir. Kimileri binlerce yıldır kök salmış ormanlarımız da bu çeşitliliğin akciğerlerini oluşturmaktadırlar.

Ömürlerini dolduran ağaçların kesilmeleri ve yerlerine yeni fidanların dikilmeleri ile başlayan ahşabın yolculuğu, evlerimizde, iş yerlerimizde, sanayi ve üretimin hemen her alanında çok geniş bir yelpazede devam eder.

Bu yolculuğun bizimle devam eden kısmında ise ahşaplar kendi doğal güzelliklerini sergileyen sanat eserlerine dönüşürler. Yüzlerce yılı görüp geçirmiş ağaçlar, hem gözlerimize hitap eden hem de işlerimizi kolaylaştıran mobilyalara dönüşürler.

Fırınlanarak nem oranı belli ölçülerde en aza indirgenen ahşaplar bu işlem ile mikrop ve mikroorganizmalardan da arındırılmış olurlar. Ağaç türüne göre değişmekle birlikte kimi zaman bir yıl kadar fırınlanan ve dinlendirilen ahşaplar, sonrasında mobilya üretimi için hazır hale gelirler. İçlerinde kalan özsuyun ve nemin hava ile temas ettiği sürece de yaşamlarına bizimle birlikte devam ederler. Ülkemizde yetişen ağaçlar arasında, sert ve dayanıklı yapıları nedeniyle, ceviz, kestane, zeytin, dişbudak gibi ağaçlar en çok tercih etiklerimiz arasındadırlar. Doğal bir estetik oluşturan damarlı ve desenli görünümleri de diğer bir tercih sebebidir. Ceviz Türkiye'nin hemen her yerinde yetişirken, zeytin ağırlıklı olarak Marmara ve Ege bölgelerinde,dişbudak Karadeniz, Marmara ve Trakya sahilleri ile İç Anadolu ortalarında, kestane ise Karadeniz kıyıları, Ege bölgesi ile İstanbul ve Antalya civarlarında yetişmektedir.

Özellikle sanayi devriminden sonra doğadan gittikçe uzaklaşan insanlar, doğaya duydukları özlem ile de olsa gerek, her geçen gün doğal ürünlere, özellikle de doğal ahşap ürünlere taleplerini artırmaktadırlar. Ahşabın doğal güzelliğini daha da ortaya çıkaran ve estetiğini bozmadan onu daha da işlevsel bir hale getiren epoksi ile birleşen mobilyalar da son yılların gözdesi olmuştur. Bu mobilyaların başta masa, sehpa, sandalyeden tutun da kitaplıklara, kesme tahtalarına, aydınlatma ünitelerine, aksesuarlara, tv unitelerine kadar çok geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Evlerimizin veya iş yerlerimizin her alanında kullanabileceğimiz bu ürünler sanki bize her an doğayı unutmamamız gerektiğini hatırlatırlar.

Bizler de ahşabın yolculuğunun bir parçası olmaktan, bu doğal sanat eserlerini insanlarla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.